Машината за смяна на трансмисионни масла на автоматична скоростна кутия прочиства цялата й система, загрява новото масло, което влиза в кутията. Старото масло се източва също затоплено, защото, ако е студено, то е гъсто и не излиза цялото. Със затоплянето не се получават разлики в температурите. Машината промива цялата система и я запълва на 100 процента, на максимално ниво. Когато смяната на маслата не се прави с такава машина, не може да се постигне запълването на кутията с количество, определено от производителя.
С подобни машини за смяна на трансмисионни масла на автоматична скоростна кутия разполагат много малко от автосервизите и автоцентровете в област Велико Търново. Хората, които държат да поддържат своите автомобили, с радост ползват тази услуга, защото тя им гарантира безпроблемно шофиране.
По правило компаниите разрешават маслото да се сменя веднъж на 15 000, а понякога дори на 20 000. Това обаче не е особено добра идея. Далеч по-спокойни ще бъдете, ако сменяте маслото и масления филтър на максимум 10 000 км. Други специалисти твърдят, че ако автомобилът е каран по-малко, маслото трябва да се сменя не в зависимост от изминатите километри, а веднъж годишно. Те се мотивират с това, че при дълго стоене в автомобила маслото се оислява от въздуха и съответно губи свойствата си. По тази логика, когато колата не стои на едно място, маслото в двигателя е защитено от контакт с въздуха.
Всъщност маслото се окислява, независимо дали автомобилът се движи или не. Така че изводът е един – сменяйте маслото поне веднъж годишно, дори пробегът на колата да е минимален. Това в никакъв случай няма да навреди.
От голямо значение при подмяната на моторното масло има вискозитетът.
Всеки двигател е предназначен да използва специален вискозитет на маслото, за да се смазват компонентите му правилно. Използването на твърде „тънко“ масло, може да доведе до проблеми при износването на двигателя. Използването на по-гъсто масло, ще накара двигателя да работи по-трудно.
Модерните кормилни уредби и окачване при съвременните автомобилите могат да бъдат чудесен пример за солиден урок по геометрия. Реглажът обхваща всички компоненти на кормилната уредба и окачването на автомобила, за да може да осигури безопасно управление, добро пътно поведение и дълъг живот на гумите.
Реглажът традиционно се представя под формата на ъгли, които се формират между различните компоненти на окачването и кормилната уредба.
Обикновено при преден мост се измерват пет вида ъгли:
- Надлъжен наклон на амортисьора;
- Страничен наклон на колелата;
- Сходимост;
- Страничен наклон на амортисьора;
- Сходимост в завой.
Когато се регулира и заден мост се включват допълнителни ъгли като: ъгъл на изместване на предната и задната ос. При задният мост също би могло да се регулира сходимост и страничен наклон на колелото.